Saba Açıkgöz, Oenolog/Danışman

2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nü bitirdikten sonra, Bordeaux II Victor Segalen Üniversitesi Önoloji Bölümüne devam ederek Önolog ünvanı aldı (Oenologue Diplômé d'Etat Université de Bordeaux 2005).


Açıkgöz; üç yıl boyunca Domaine De Cantemerle'de (AC Bordeaux Supérieur) hem bağcılık yönetiminde hem de şarap üretim sorumlusu olarak çalıştı (2003-2005).


Daha sonra Château Gruaud-Larose'da (Grand Cru Classé en 1855) kısa bir süre, fermantasyon yöntem iyileştirilmesinden sorumlu şarap üretim uzmanı olarak çalışan Açıkgöz; 2005 yılında Türkiye'ye dönerek 2005 ve 2006 hasat kampanyaları sırasında Mey AŞ'de Önolog olarak görev yaptı.


Daha sonra Jean Luc Colin ile birlikte çalısmak üzere, 2006 yılında Anatolian Vineyards şirketine ortak olarak, danışmanlık hizmetine basladı. Anatolian Vineyards'dan Aralık 2014'te danışmanlık işlerine kendi kolunda yalnız devam etmek üzere ayrıldı.


Açıkgöz, ocak 2015 itibariyle kurucusu olduğu Gaya Oenologie Danışmanlık Ltd. Sti. ile ülkemizde çeşitli üreticilere bağ ve şarap yapımı konusunda danışmanlık hizmetleri vermektedir.


Konuştuğu diller; Fransızca, ingilizceSaba Açıkgöz